Japon Orix yazılım firması Yayoi’yi satacak

0

Japon Orix yazılım

Japon Orix yazılım firması Yayoi’yi satmaya hazırlanıyor. Orix bünyesinde Yayoi, neredeyse 2 kat değerleme kazandı.

Japon Orix yazılım firması Yayoi için karar aşamasında

Bloomberg’in bildirdiğine göre, Japon finansal hizmetler grubu Orix Corp, yazılım şirketi Yayoi Co’yu 200 milyar yen’den (1.75 milyar dolar) yüksek bir fiyata satacak gibi görünüyor.

Teklif verenler arasında Bain Capital, KKR ve Blackstone Inc’in bulunduğu ve ikinci tur ihalenin Kasım ayı sonlarında gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi. Rapora göre Orix, satışı bu mali yılın Mart ayı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor

Orix, Yayoi’yi 2014 yılında 80 milyar yen’e satın almıştı. Dolayısıyla Orix’in liderliğinde Yayoi, önemli bir büyüme yakaladı diyebiliriz. Orix, Yayoi ile kendi finansal hizmetlerine katkı sağlarken, bir yandan da şirketinin değerinin artmasında önemli bir fayda gördü.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>