Japonya çip çalışmaları için 19 milyar dolar ayırdı

0

Japonya çip çalışmaları

Japonya çip çalışmaları için 19 milyar dolarlık bütçeyle kapsamlı bir planlama yapıyor. Bu yatırımla birlikte Ibiden ve Asahi Kasei TSMC’ye katılacak.

Japonya çip çalışmaları stratejisini belirliyor

Sanayi bakanlığı yaptığı açıklamada, Japon hükümetinin Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.’nun Japonya’da çip teknolojisi geliştirmesine yönelik bir projeye yaklaşık 173 milyon dolar katkıda bulunacağını duyurdu.

Bu hamleyle, hükümetin yeni nesil telekomünikasyon ağları ve otonom sürüş için vazgeçilmez olan gelişmiş yarı iletkenlerin araştırılması ve geliştirilmesi hedefleniyor. Janon firmalar, küresel rekabette gücünü artırarak, çip alanında daha fazla söz sahibi olmak istiyor.

Aralarında elektronik üreticisi Ibiden Co. ve kimya şirketi Asahi Kasei Corp.’un da bulunduğu 20’den fazla Japon firması, kurulacak proje kapsamında dünyanın önde gelen yonga üreticisi TSMC’ye katılacak. Birçok ülkenin ekonominin dijitalleşmesinde ilerleme sağlamak için kendi üretim üslerini kurmak için büyük yatırımlar yapmasıyla birlikte, çip tedarik zincirlerini güçlendirmek için dünya çapında rekabet artıyor.

Japonya’da Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın sektörün rekabet gücünü artırmak için yakında bir strateji de açıklayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>