Japonya fintech için vites yükseltiyor

0

Fintech dünyasına son bir yılda ABD ve İngiltere merkezli startup’lar yön veriyor. Yüzlerce milyar doları bulması beklenen bu yeni ekonomide Japonya da söz sahibi olmak istiyor. Ancak ülkedeki regülasyonlar, yerli ve yabancı yatırımcıların önüne set çekiyor.

Örneğin Japonya’da bankalar herhangi bir startup’ın yüzde 15’inden fazlasını satın alamıyor. Oysa finans teknolojileri dünyası büyük oranda bankaların yaptığı yatırımlarla büyüyor. Japonya’daki startup’ların 2015 yılının ilk dokuz ayında aldığı toplam yatırım da bu gerçeği doğruluyor; ülkedeki tüm fintech girişimleri toplamda 44 milyon dolara yakın yatırım almış durumda. Aynı dönemde Çin merkezli fintech şirketlerinin aldığı yatırım 2,7 milyar doları geçmişti.

Japonya fintech yatırımlarına kucak açıyor

Hal böyle olunca Japonlar devlet kademesinde düğmeye basma kararı aldı ve Japon Finansal Servisler Otoritesi (FSA) bankaların fintech şirketleri özelinde yapacağı yatırımlarda sınırları ortadan kaldıran bir kanun teklifi hazırladı. Parlamentoya Mayıs ayında sunulacak olan teklifin kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Mevcut fintech’lerin fon toplamasının yanı sıra yeni fintech girişimlerine de pazara giriş imkanı tanıması beklenen yasa değişikliği, BI Intelligence verilerine göre yüzde 43 oranla fintech dünyasının en büyük zorluklarından biri olarak kabul edilen regülasyonları hafifletecek.

Büyük bankalar diledikleri fintech yatırımını yaparak hızla değişen pazar dinamiklerine ayak uydurabilecek, startup’lar aldıkları yatırımla daha iyi ve kaliteli servisleri hayata geçirecek, kullanıcılar ise dijital cüzdanların, kredi hizmetlerinin ve genel olarak finans teknolojilerinin bir sonraki adımıyla tanışmanın mutluluğunu yaşayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>