Japonya kargo drone’larına ve otonom araçlara hazırlanıyor

1

Uzun yıllar dijital teknolojiye önderlik eden Japonya, ülkede büyük bir değişime hazırlanıyor. Hükumetin 9 Haziran’da açıklayacağı yeni gelişim planından sızan bilgilere göre, Japonya 2020 yılında ülkede dronelar ile kargo taşımacılığını resmen başlatacak. Ancak gelişmeler bununla da sınırlı değil. Hükumetin planlarına göre, 2022 yılında Japonya otoyollarında otonom kamyonlar yük taşımaya resmen başlayacak.

Japonya ayrıca ülkenin alt yapısında sosyal hizmetlerinde yapay zekayı hizmete sokmak için de hazırlık yapıyor. Sağlık sisteminde önemli oranda yapay zeka uygulamalarının devreye girmesi, büyük verinin de teşhis ve tedavi süreçlerini hızlandırması bekleniyor.

Japon hükumeti bu gelişmelerin toplum hayatına hızlı şekilde yayılabilmesi için bazı büyük şirketlere uygulamada kolaylık sağlamayı da planlıyor. Böylece, örneğin drone’lar ile kargo taşıyacak şirketlerin şehir üzerinde drone’lar uçururken katı yönetmeliklerle uğraşmasının önüne geçilecek. Ancak bu kolaylıklar geçici olacak ve şirketlerin zaman içinde çıkarılacak yeni yönetmeliklere uymaları istenecek.

Yaşlılara kim bakacak?

Japonya’nın bu konuda acele etmesi de anlaşılır bir durum. Otonom araçların, robotların, yapay zekanın bir an önce toplum hayatına girmesini isteyen Japonya böylece kısa süre sonra içine düşeceği “iş gücü” açmazını robotlarla geçmeyi planlıyor zira Japonya’da nüfus hızla yaşlanıyor ve yakında ülkedeki işleri yapacak genç iş gücü bulmak hiç kolay olmayacak. Öte yandan çalışmayacak durumda olan yaşlılara da bakılması ayrıca bir problem. Japonya en azından robotların yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir girişim olacağını düşünüyor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>