Japonya kendi dijital para birimini geliştiriyor

0

Dijital para birimlerinin popülerleşmesi ve kullanışlı birer finansal enstrüman oldukları gerçeği Japon bankalarının gözünden kaçmadı. Japonya’da bankaların oluşturduğu bir konsorsiyum, halkın dijital para ihtiyacını karşılayacak yeni bir para birimi geliştirmek üzere karar aldıklarını açıkladı.

Liderliğini Mizuho Financial Group ve Japan Post Bank’ın yaptığı finansal konsorsiyum, yeni dijital para birimini 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na yetiştirmek istiyorlar. Böylece ülkeye gelecek olan çok sayıda turistin, harcamalarını dijital para ile yapmaları mümkün olacak.

Japon Merkez Bankası ve ülkedeki finansal regülatör kurumlar tarafından da desteklenen proje, hem Japonya’da hem de dünyada dijital para birimlerinin kabulü açısından da önemli bir gelişme. Japonya ekonomisi şu anda %70 oranında nakit para ile gerçekleşiyor. Ulusal bir dijital paranın yaygın kullanıma girmesiyle insanlar alışverişlerini sadece telefonlarıyla onay vererek gerçekleştirebilecekler. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>