Japonya nükleer santralleri yeniden açacak

0

Japonya nükleer santraller

2011 yılındaki deprem felaketinden sonra Japonya nükleer santralleri yeniden açmaya hazırlanıyor. Ancak halk, bu duruma karşı oldukça tepkili diyebiliriz.

Japonya nükleer santralleri açacak

Tüm dünyayı etkileyen 2011 yılındaki nükleer santrali felaketinden sonra Japonya, oldukça zorlu bir toparlanma sürecinden geçmişti. Bu felaketten sonra Japonya fosil yakıtlara yönelmek zorunda kalmış, ve ülkedeki karbondioksit emisyonlarında ciddi bir artış yaşanmıştı.

Ancak Japonya hükümeti, nükleer santralleri yeniden üretime açmaya kararlı görünüyor. İlk olarak Tokyo’dan 340 km uzaklıktaki Onagawa santralinin açılması bekleniyor. Tusunamide zarar gören bu santralin 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Japonya hükümeti ve yerel yönetimler nükleer santralleri açmaya hazırlanırken, Japonya halkı bu duruma tepkili.

2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefi bulunan Japonya’da Miyagi valisi Murai, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji ihtiyacını karşılama gibi bir imkanlarının olmadığını söylüyor. Ayrıca nükleer enerjiye ihtiyaçları olduğunu vurguluyor.

Fukuşima’da ise tam tersi şekilde 11 güneş ve 10 rüzgar enerjisi santrali ile toplamda 600 MW kapasiteli santrallerin kurulumu hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>