Japonya otomobil üretiminde düşüş yaşadı

0

Japonya otomobil üretimi

Yarı iletken tedarikindeki sorunlar nedeniyle Japonya otomobil üretiminde düşüş yaşadı. Yarı iletken sorunu, otomobil üreticilerini olumsuz etkiledi.

Japonya otomobil üretiminde yarı iletken sorunu yaşadı

Pandemiyle birlikte otomobil üretiminde sayılar bir hayli düşmüştü. Yarı iletken tedarikinde de sorun yaşanması, otomobil üreticilerini bir hayli olumsuz etkiledi.

Honda, Toyota, Nissan ve Subaru gibi birçok dev markaya sahip olan Japonya da yarı iletken tedarikinden etkilenen ülkeler arasında yer aldı. NHK tarafından paylaşılan bilgilere göre Honda Mie’deki fabrikasını beş gün boyunca durdurdu. Bu sorun nedeniyle Honda, ABD ve Kanada’daki fabrikalarında üretim sayısını azaltmıştı.

Subaru ise Ocak ayında Gunma’daki üç fabrikasında üretimi durdurmuştu. Benzer şekilde Mazda da iki fabirkasında üretimi azaltarak bu konuda aksiyon almaya hazırlanıyor.

Sektördeki yarı iletken sıkıntısı, sadece Japonya’daki üreticileri etkilemedi. Benzer şekilde VW, Daimler ve Ford da bu konuda sorun yaşayan şirketler arasında yer alıyor. VW’nin Çin operasyonlarından sorumlu Stephan Wollenstein, Alman üreticinin on binlerce araç satışını kaybettiğini açıkladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>