Japonya robot taksileri test etmeye başladı

0

Waymo, Uber gibi şirketler ABD’de otonom sürüşlerini uzun zamandır sürdürüyorlar ancak yapay zeka, otonom sürüş otomobil ve özellikle de robot teknolojileri denilince ilk akla gelen Japonlar da şimdi otonom sürüş konusunda önemli bir adım atıyorlar.

Robotsuz Japonya düşünülemez

Otonom sürüş teknolojisi geliştiren Japon otomotiv endüstrisi, geliştirdikleri robot taksileri Yokohama caddelerinde test etmeye başladılar.

Nissan’ın Leaf modeli üzerine kurulan otonom ve elektrikli taksi servisi, kullanıcıları belirledikleri noktadan alıyor ve gitmek istedikleri noktaya bırakıyor. Nissan’ın teknoloji şirketi DeNA ile ortaklaşa geliştirdiği taksi uygulaması Easy Rie ile kullanıma giren yeni robot taksiler kullanıcıların cep telefonuna indirdiği uygulama ile kolayca çağrılıyor ve hizmet veriyorlar. 

Nissan, testlerin bitmesinin ardından Easy Ride’ı tüm dünyada yaygınlaştırmayı planlıyor. Öyle görünüyor ki otonom otomobil çağı başladığında Nissan da taksi uygulaması üzerinden kendine önemli bir gelir kapısı açmayı planlıyor, zira bilindiği gibi, otonom sürüş teknolojisinin standart haline gelmesi ile beraber otomobil satışlarında dünya çapında sert bir düşüş bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>