Japonya teslimat robotları için trafik yasaları yayınlayacak

0

teslimat robotları için trafik yasaları

Otonom robotların Japonya sokaklarında gezinmesine izin veren yeni yasalar Nisan ayında yürürlüğe girecek.

Japonya Nisan ayında, sürücüsüz teslimat robotlarının ülke çapındaki halka açık yollara daha kolay erişmesini sağlamak için yeni trafik yasalarını uygulamaya koymaya hazırlanıyor.

Yeni yasaların, gıdaya erişimlerini artırarak uzak bölgelerde yaşayan yaşlı insanlara özellikle yardımcı olması ve halihazırda yetersiz kadrolu teslimat şoförleri için devreye girerek ülkede devam eden iş gücü kıtlığını gidermesi umulmaktadır.

Yeni yasalara göre, robotlara tam özerklik verilmeden önce insan gözetimi ve kontrolü uygulanacak ve bu insan işçiler, robotların takılıp kalması veya engellere çarpması durumlarına müdahale edecek. Yönetmelikler ayrıca çarpışma veya yaralanma olasılığını sınırlamak için teslimat robotları için saatte maksimum 7 km hız belirledi.

Yerleşim ve iş bölgelerine hem gıda hem de diğer günlük ihtiyaçları teslim eden otonom robotlarla, teslimat robotlarının denemeleri Tokyo’da zaten yapıldı.  Pandeminin ardından e-ticarete yönelik devam eden yüksek talep ve hizmet sektöründeki personel sıkıntısı nedeniyle, otonom teslimat robotları, temassız teslimatı sürdürürken müşterileri mallara bağlamanın potansiyel bir yolu olarak ortaya çıktı. Yeni düzenlemeler, hükümetin bölgesel ekonomileri dijitalleştirme araçlarıyla canlandırma ve yalıtılmış toplulukları gerekli mallarla birleştirme çabalarıyla da uyumludur.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.