Techinside Google News
Techinside Google News

Japonya’da otonom otobüsler hizmete giriyor

BOLDLY, yıl sonuna kadar Japonya'nın farklı sekiz bölgesinde Mica adlı sekiz kişilik otonom otobüsleri faaliyete geçirecek
- Advertisement -

SoftBank, Japonya’nın otonom ulaşıma geçişini desteklemek amacıyla Estonya merkezli Auve Tech şirketinden bir filo otonom otobüs satın aldı. Japonya’nın önde gelen teknoloji şirketi SoftBank’ın bağlı kuruluşu BOLDLY, yıl sonuna kadar Japonya’nın farklı sekiz bölgesinde Mica adlı sekiz kişilik otobüslerin faaliyete geçirilmesini hedefliyor.

Japon hükümeti, nüfus düşüşü nedeniyle ortaya çıkan işgücü kıtlığı ve kırsal bölgelerde yaşlıların izole olma riski gibi sorunları çözmek amacıyla 4. Seviye mobilite hizmetlerinin yaygınlaşmasını hızlandırmak için büyük bir plan hazırladı. 2025 yılına kadar 50’den fazla bölgeyi ve 2030 yılına kadar 100’den fazla bölgeyi kapsamayı hedef alıyor.

BOLDLY, son birkaç yılda birçok otonom sürüş pilot projesine ve testine katıldı. Özellikle 2020 yılında Japonya’nın Ibaraki Eyaleti’nde ilk kez otonom otobüsleri halka açık yollarda test etti. Şimdi ise tam bir yaygınlaşma için yeşil ışık yakılarak, BOLDLY, dünya çapındaki tedarikçilerden değerlendirdiği 30 farklı seçenek arasından satın aldığı özel Mica araçlarını tanıttı.

Otonom otobüslerde yedi lidar sensörü ve 10 kamera kullanılıyor

Mica’nın otonom işlevleri, yedi lidar sensörü ve on kamera kullanılarak sağladı, çevresinin 360 derece görüşünü sağlıyor. Direksiyon ve frenleme, bilgisayarlar ve sensörlerle yönetiliyor ve risk azaltılıyor.

4 metre uzunluğunda, neredeyse 1,8 metre genişliğinde ve 2,5 fit yüksekliğinde olan Mica’nın kompakt boyutları, en dar yollarda bile kolay manevra yapabilmesini sağlıyor. Japonya için özel bir versiyonu geliştirilmiş olup, bu versiyonda sürüş solda gerçekleştiği için kapılar sol tarafa yerleştirildi.

BOLDLY, DISPATCHER platformu üzerinden yıl sonuna kadar Japonya’da 10 adet Mica aracının faaliyete geçmesini ve yaz aylarında işletmeye başlamayı hedeflemekte. Şu anda, gerekli izinleri almak için hükümet kurumlarıyla görüşmeler devam etmekte ve ilk halka açık kullanımlar için hazırlık çalışmaları yapılıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir