Techinside Google News
Techinside Google News

Japonya’dan OpenAI’a uyarı!

Japonya gizlilik denetim kurumu, OpenAI'a, insanların izni olmadan hassas veri toplama konusunda uyarıda bulundu

Japonya’nın gizlilik denetim kurumu, OpenAI şirketinin arkasındaki Microsoft destekli ChatGPT sohbet botuyla ilgili olarak, insanların izni olmadan hassas veri toplama konusunda uyarıda bulunduğunu duyurdu.

Kişisel Veri Koruma Komisyonu, OpenAI’nın makine öğrenimi için topladığı hassas verileri en aza indirmesi gerektiğini belirterek bir açıklama yaptı ve daha fazla endişesi olduğu takdirde ek önlemler alabileceklerini bildirdi.

- Advertisement -

Dünya genelinde, metin ve görüntü oluşturabilen generatif yapay zeka kullanımını düzenlemek için düzenleyiciler çaba sarf ediyor ve savunucuları bu teknolojinin etkisini internetin ortaya çıkışıyla karşılaştırıyor.

Dünya genelinde düzenleyiciler, metin ve görüntü oluşturabilen generatif yapay zeka kullanımını düzenlemek için düzenleyiciler, kurallar için çabalıyorlar ve savunucuları etkisini internetin gelişiyle karşılaştırıyor.

Gizlilik endişeleri ile generatif yapay zeka gibi potansiyel faydalar arasında denge kurmanın gerekliliğine dikkat çeken denetim kurumu, bu teknolojinin yenilikleri hızlandırma ve iklim değişikliği gibi sorunlarla başa çıkma gibi konularda potansiyel faydalarını vurguladı.

OpenAI’nın web sitesine yönlendirilen trafiğin üçüncü büyük kaynağı, Japonya’da bulunan bir analitik firması.

OpenAI CEO Sam Altman Nisan ayında Başbakan Fumio Kishida ile bir araya gelerek Japonya’da genişlemeyi hedeflemiş ve Kishida, AI’nın düzenlenmesi konusunda bir tartışmanın liderliğini yaptığı G7 liderler zirvesi öncesinde bu görüşmeyi gerçekleştirdi.

Teknoloji düzenlemeleri konusunda küresel bir trend belirleyici olan Avrupa Birliği, ChatGPT üzerinde bir görev gücü oluşturdu ve AI’ı düzenlemek için ilk kurallar setini çalışıyor.

Chatbot’ların hızla yayılması, düzenleyicilerin bu alanda mevcut kurallara uyum sağlamak zorunda kalmaları gerektiği anlamına geliyor.

İtalyan düzenleyici Garante, ChatGPT’yi çevrimdışı bırakmış ve şirketin sistemi eğitmek için Avrupalı kullanıcıların bilgilerini kullanmayı engelleyebilmelerine ve yaş doğrulama özelliklerini kurmalarına razı olması üzerine tekrar çevrimiçi hale getirildi.

Altman geçtiğimiz hafta, OpenAI’nın Avrupa’dan ayrılma planlarının olmadığını belirtti ve daha önce Avrupa Birliği düzenlemelerine uyum sağlamak çok zor olursa şirketin ayrılabileceğini önerdi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir