Jawbone iflas etti!

1

Giyilebilir cihazlar üreten ve 3 milyar doları aşan değere sahip Jawbone, iflas ettiğini ve operasyonlarını sonlandıracağını açıkladı.

Fitness bileklikleri ile tanınan Jawbone, 1999 yılında kurulmuş ve Bluetooth özellikli spor gereçleri ve giyilebilir cihazlar üreten bir şirketti.

Silikon Vadisi’nin en önemli ve saygın girişimcilerinden yatırım almış olan şirketin 2015 yılında 3,3 milyar dolarlık değerlendirmeyle yatırım almaya devam etmişti. Jawbone üretimini geçtiğimiz yıl durdurmuş ve elindeki ürünleri satarak ayakta kalmak için gelir kapısı elde etmeye çalışıyordu. Ancak şirket yönetimi ve yatırımcılar, bu modelin sürdürülebilir olmadığına ve giyilebilir cihaz pazarında “umut” kalmadığına kanaat getirerek iflas kararı verdiler.

Yeni iflaslar bekleniyor

Akıllı saatler ve fitness bileklikleri ile başlayan giyilebilir cihaz modasının tüketiciler arasında yeterince destek bulmaması nedeniyle bu alanda faaliyet gösteren firmalar son iki yıldır zorluklar yaşamaya başlamıştı. Jawbone’un iflası ile birlikte diğer giyilebilir cihaz üreticilerinin de yatırım bulmakta zorlanacağı ve iflas bayrağını çekebilecekleri düşünülüyor. 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>