Techinside Google News
Techinside Google News

JAXA uzaydan enerji iletimi için çalışıyor

Japon uzay ajansı JAXA, uzun yıllardır uzaydan güneş enerjisi iletimini mümkün kılmaya çalışıyor.
- Advertisement -

Japon uzay ajansı JAXA, uzun yıllardır uzaydan güneş enerjisi iletimini mümkün kılmaya çalışıyor. 2015 yılında, JAXA bilim insanları, bir kabloya enerji iletmek için yeterli olan 1.8 kilowatt gücünde, bir elektrikli su ısıtıcısını çalıştırabilecek enerjiyi başarıyla kablosuz bir alıcıya 50 metreden fazla uzaklığa ulaştırdı. Şimdi Japonya, bu teknolojiyi gerçeğe bir adım daha yaklaştırmaya hazırlanıyor.

Nikkei’ye göre, 2025 yılından itibaren Japonya’da bir kamu-özel ortaklığı, uzaydan güneş enerjisi iletimini deneyecek. 2009 yılından bu yana uzay tabanlı güneş enerjisi üzerinde çalışan Kyoto Üniversitesi profesörü Naoki Shinohara liderliğindeki proje, yörüngede bir dizi küçük uyduyu kullanmayı deneyecek. Bu uydu sistemleri, topladıkları güneş enerjisini yüzlerce kilometre uzaklıktaki karaya yerleştirilmiş alıcı istasyonlara iletmeyi hedefliyor.

Uzaydaki güneş panellerini kullanarak ve enerjiyi yeryüzüne mikrodalgalarla ileterek enerji gönderme fikri ilk olarak 1968 yılında ortaya çıktı. O zamandan beri, Çin ve ABD gibi birkaç ülke, bu fikri gerçekleştirmek için çok zaman ve para harcadı. Bu teknoloji, yörünge güneş enerjisi dizilerinin potansiyel olarak sınırsız bir yenilenebilir enerji kaynağı temsil etmesi nedeniyle işe yarar bir düşünce. Uzayda güneş panelleri, günün hangi saati olursa olsun enerji toplayabilir ve ürettikleri gücü mikrodalgaları kullanarak iletme avantajına sahip, bu nedenle bulutlar bir sorun teşkil etmez. Ancak, Japonya başarılı bir şekilde bir dizi yörünge güneş dizisi dağıtırsa, teknolojk olarak, bilim kurgudan ziyade gerçekliğe daha yakın olacak bir sistem sunacak Şu anda mevcut teknolojilerle, 1 gigawatt gücünde bir dizi oluşturmanın maliyeti yaklaşık 7 milyar dolar olarak belirleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir