Jay-Z: “Kazıklandım!”

1

Müzikle şaka olmaz; konu Tidal bile olsa Jay-Z ile şaka hiç olmaz! En yüksek kaliteli ses ile online müzik keyfi yaşatan servis şu günlerde zor bir dönemden geçiyor. Rihanna’dan Beyonce’ye, hatta Madonna’ya kadar tüm popüler müzisyenlerden aldığı desteğe rağmen Tidal’in bir yıldır sahibi olan Jay-Z hayal kırıklığı yaşıyor.

Ünlü rap müzik sanatçısı ve yapımcıya göre ise bunun sorumluları, Tidal’in eski sahibi Kuzey Avrupalı Schibsted. Hakkını aramak için avukatlarını devreye sokan Jay-Z, geçtiğimiz yıl mart ayında satın aldığı online müzik servisinin kendisine bildirilen kullanıcı rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söylüyor.

İşin ilginç yanı henüz birkaç gün önce Tidal 3 milyon kayıtlı abonesiyle ilgili kendi kendine övgüler yağdırıyordu. Ancak duyurunun alt metni, işin iç yüzünü ortaya çıkardı: “Global olarak sahip olduğumuz 3 milyon aboneye sadece bir yılda ulaştık. Bu rakamlar önceden paylaştığımızdan bile daha önemli. Çünkü servisin başına geçip kendi araştırmamızı yaptığımızda gördük ki gerçek abone sayısı, bize önceki şirket sahiplerinin bildirdiği 540 bin kullanıcıdan önemli ölçüde daha düşüktü.”

Eski Tidal patronları: Bizde hata olmaz!

Yasal süreç devam ettiği için daha fazla açıklama yapamayan Tidal avukatları, Fortune haberine göre 15 milyon dolar civarında bir tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Davalı taraf ise elbette kendini savunuyor ve hem abone sayısının hem de finansal performansın açık ve net bir şekilde Jay-Z’nin başında bulunduğu ve müzisyenlerden oluşan konsorsiyuma sunulduğunu öne sürüyor.

Satın alma sırasında halka açık bir şirket olduklarını hatırlatan Norveçli Schibsted yetkilileri, bu nedenle hiçbir finansal verinin saklanmasının zaten mümkün olmadığını belirtiyor. Söz konusu Jay-Z olunca hukuk yoluyla çözüm aranması işin sevindirici boyutu. Ünlü rapçi, şarkılarındaki “gangsta” havasına fazla kaptırarak, ekibiyle birlikte kuşanıp Norveç’in yolunu da tutabilirdi.

Yorumlar

  1. Ha ha ha sondaki espiri çok komikti

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>