JDN: En iyi bulut Google’da

0

Amazon Web Services bulut alanındaki aslan payını koruyor, ancak Fransız IT yayını JDN’in en iyi bulut araştırmasına göre Google’ın son dönemde yaptığı büyük ölçekli bulut yatırımları ve stratejik işe alımlar meyvelerini vermeye başladı. Bağımsız araştırma şirketleri CloudScreener ve Cedexis ile birlikte en iyi bulut performansını test etmek için çalışan JDN, bunun için Amazon Web Services, Google Compute Engine, IBM SoftLayer, Microsoft Azure ve Rackspace’i masaya yatırdı.

Cloudscreener tüm bu sağlayıcıları performans, fiyat ve hizmet seviyesi açısından inceledi. Cedexis ise ağ performanslarını test etti. Tümü incelendiğinde dört ayrı kategoride listeleme yapıldı: fiyat, performans, hizmet seviyesi ve genel.

en iyi bulut jdn arastirma

Genel puanlamada ise Google, 100 üzerinden aldığı 85 puanla birinci sırada yer almayı başardı. Amazon 75 puanla ikinci, IBM ise 72 puanla üçüncü oldu. Microsoft Azure 63 puan alırken, Rackspace 62 puanla sonuncu sırada yer aldı.

En iyi bulut, en ucuz bulut oldu

Araştırmanın detaylarına baktığımızda ise Google’ın genel sıralamada lider olmasının altında, fiyat açısından rakipsiz olması yattığını görüyoruz. Zira Google performans sıralamasında üçüncü (bu alanda lider Rackspace, ikinci IBM), hizmet seviyesi alanında da üçüncü (lider AWS, ikinci Microsoft Azure) sırada yer alıyor. Buna karşın fiyat sıralamasında aldığı 100 puanlık kusursuz skor, genel tabloya yansıyor.

Fiyatlandırma testlerinde beş sağlayıcının da bir büyük Windows sunucu, bir büyük Linux sunucu ve cluster sunucu fiyatları kıyaslandı. Aşağıdaki tablodan da göreceğiniz üzere, Google aynı ürünler için en yakın rakibinin bile oldukça altında, agresif bir fiyatlandırma politikası izliyor.

en ucuz bulut

Bulut alanında büyük yatırımlar yapmayı planlayan her şirketin benzer testler ve kıyaslamalar yapacağını düşünürsek, Google için işaretler olumlu görünüyor. Amazon halen bu pazarda lider olsa da, bulutun henüz emekleme döneminde olduğunu düşünürsek her ölçekte yeni oyuncuya yer olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Business Insider, Google CEO’su Sundar Pichai’nin birkaç ay önce söylediği şu sözleri hatırlatıyor: “Dünyadaki her işletme bir gün bulut üzerinde çalışacak. Google bu alanda büyük bir heyecan yaşıyor ve buluta yatırımımızı büyük atılımlarla artırmaya devam edeceğiz.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>