Jeep’leri çalan hacker’lar yakalandı

0

Bir zamanlar ters kontak yaparak hırsızlık yapan otomobil hırsızlarının yerini artık hacker’lar aldı. Engadet’ın haberine göre, ABD Teksas’ta, 6 ay içinde Jeep marka 30 SUV çalan bir hacker çetesinin iki üyesi, polisin düzenlediği operasyonla yakalandı.

Araçların nasıl çalındığı ilk aşamada anlaşılamazken, güvenlik kamerasına yakalanan bir görüntüyle birlikte, polis SUV’ların hacker’lar tarafından çalındığını tespit etti.

Geçtiğimiz yıl da bir Jeep Cherokee, uzaktan kablosuz olarak hack edildiğinde otomobillerin hack’lernmeye başlaması gündeme gelmişti.

Akıllı otomobiller ve güvenlik açıkları

Akıllı otomobillerin yaygınlaşmasıyla bu araçlardaki yazılımlar üzerindeki açıklar, hacker’lara araçlara sızma imkanı veriyor. Teksas’taki olayda da kapıyı maymuncukla açan hacker’ın aracın sistemine bir laptop ile bağlandığı ve muhtemelen özel bir yazılımla aracın motorunu çalıştırabildiği anlaşılıyor. Tüm bu operasyon 2 dakika içinde gerçekleşiyor ve hacker aracı rahatça sürüp götürüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>