Techinside Google News
Techinside Google News

Jeff Bezos, 2 milyar dolarlık Amazon hissesi satacak! Devamı da gelebilir!

Jeff Bezos, federal düzenleyicilere 2 milyar dolardan fazla değere sahip yaklaşık 12 milyon Amazon hissesini sattığını belirten bir beyanda bulundu.

Amazon yönetim kurulu başkanı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na 7 Şubat ve 8 Şubat tarihlerinde 11.997.698 adet hisse senedinin satışını bildirdi.

Yaklaşık otuz yıl önce şirketi bir garajda kurduğu Seattle merkezli Amazon’un hisselerinin kolektif değeri, listelenen fiyat toplamlarına göre 2,04 milyar dolardan fazlaydı.

- Advertisement -

Hisse senetleri 1 milyon ile 3,2 milyondan fazla arasında beş blok halinde gruplandırıldı.

Ayrı bir SEC dosyasında Bezos, 7 Şubat civarında tahmini piyasa değeri 8,4 milyar dolar olan 50 milyon Amazon hissesinin satış teklifini listeledi.

Bezos, roket şirketi Blue Origin ve hayırseverliği de dahil olmak üzere diğer projelerine daha fazla zaman ayırmak için 2021’de Amazon CEO’luğundan istifa etti. Miami’ye taşındığı bildirilmesine rağmen, hisse senedi kayıtlarındaki adresi Seattle olarak listeleniyor.

Şirket, yakında birçok büyük hamle ile karşımıza çıkacak

Amazon Web Services (AWS), yakın geçmişte; son teknoloji görüntü işleme ve yapay zekadan yararlanarak mobil uygulamalar geliştiren Lyrebird Studio’nun, fotoğraf düzenleme uygulamaları, ses ve video düzenleyicileri ile sosyal araçlardan oluşan koleksiyonunu geliştirmek için bulut sağlayıcısı olarak AWS’i tercih ettiğini duyurdu.

Ayrıca şirket, her geçen gün yapay zeka destekli özelliklerisinin sayısını artırarak pazarda kendini önde çıkarmaya çalışıyor. Bu yaklaşım Amazon’a önemli bir başarı kazandırdı. Finansal çeyrek ve yıl sonu raporu açıklamasında yatırımcılara seslenen Amazon CEO’su Andy Jassy, “Bu dördüncü çeyrek, bizim için rekor kıran bir tatil alışveriş sezonuydu ve Amazon için güçlü bir 2023’ü kapanışı sağladı.” dedi ve ekledi:

Anlamlı gelir, işletme geliri ve serbest nakit akışı ilerlemeleri kaydetmiş olsak da, en çok memnun olduğumuz şey, işletmelerimiz genelinde devam eden inovasyon ve müşteri deneyimi iyileştirmeleridir.

ABD sipariş karşılama ağımızın bölgeselleştirilmesi, Prime üyeleri için şimdiye kadarki en yüksek teslimat hızlarına ulaşmamızı sağlarken aynı zamanda hizmet maliyetimizi de düşürdü; AWS’nin müşterilere ve özellik sunumuna uzun vadeli odaklanmaya devam etmesi ve Bedrock, Q ve Trainium gibi yeni genAI yetenekleri müşterilerde yankı uyandırdı ve genel sonuçlarımıza yansımaya başladı. 2024’e girerken ekiplerimiz hızlı bir tempoyla çalışıyor ve önümüzde heyecan duyacağımız çok şey var.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir