Jeff Bezos Voltran’ı mı oluşturacak?

0

Voltran, Voltran, Voltran… Ünlü Japon bilim kurgu çizgi dizisi Voltran’da konu edilen dev savaş robotları gerçek olabilir çünkü dünyanın en zengin insanı ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un Güney Kore’de Voltran veya Robotech gibi çizgi dizilerde konu edilen savaş robotlarını geliştirmek için yatırım yaptığı ortaya çıktı.

Neyin peşindesin Jeff?

Güney Kore’de bir mühendislik firmasının geliştirdiği dev insansı robot Method’a 10 milyon dolar yatırım yapan Bezos şimdi robotun geliştirilmiş versiyonu Method 2 ile dünya orduları arasında müşteri aramaya çıktı.

Güney Koreli Hankook Mirae Technology tarafından geliştirilen robot gövde kısmına oturan bir pilot tarafından kullanılıyor. 4 metre boyutundaki robotun ağırlığı 1.6 ton. Robot kollarını ve parmaklarını bir insan hassasiyetinde kullanabiliyor.

[bkz url=https://www.techinside.com/black-friday-jeff-bezosu-100-milyar-dolara-tasidi/9

Resmen tanıtılan Method 2 şimdilik savaş alanlarında çatışmalara girebilecek kapasiteye sahip değil ancak özellikle askeri amaçlar için zorlu arazilerde köprü yapmak, kazı yapmak, fazla sıcak veya fazla soğuk ya da kimyasal/radyasyon kirliliği altında arama kurtarma çalışmaları yapmak gibi hizmetler verebilecek olan Method 2’nin geliştirilmesi ve zırhlarla kaplanması halinde ideal bir saldırı aracına dönüşmesi de mümkün görünüyor zira bilim kurgu filmlerinde aynı amaçlarla kullanılan benzer robotların varlığı da herkes tarafından biliniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>