Jet lag’e çözüm getirecek mobil uygulama

0

Jet lag ile mücadeleye mobil uygulama önerisi

Etihad Airways ve Panasonic Avionics jet lag’e çözüm getirecek mobil bir uygulama üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Etihad, Panasonic Avionics’in Jet Lag Adviser (Jet Lag Danışmanı) adlı mobil uygulamasına entegre olmak üzere çalışan ilk havayolu olduğunu bildirdi. 

Yolcudan veri toplanıyor

İnsan verilerini toplayan platform olan Detalytics ile geliştirilen Jet Lag Adviser şu şekilde çalışıyor: Uygulama önce yolcunun uyku düzeni, genel sirkadiyen ritmi (vücudun 24 saatlik ritmi), boyu, kilosu, yolculuk amacı ve uçuç zamanı, bölgesi ile diğer uçuş bilgilerini topluyor. Bunun ardından makine öğrenmesiyle kişiye özel uçak içi etkinliklere dair hesaplamalar yapıyor ve önerilerde bulunuyor. Bu şekilde jet lag’in önüne geçilmesi hedefleniyor. Örneğin, yolcuya susuz kalmaması için uyarı mesajı gönderilecek, kendisini daha iyi hissettirecek yemekler önerilecek, ışıkları kapatması istenebilecek veya dinlendirici müzik dinlemesi salık verilecek.

İki şirket, uygulamanın tıbbî danışmanlık hizmeti sunmadığına dikkat çekiyor.  Uygulamanın ne zaman başlayacağına ilişkin bigi verilmedi.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>