Jidu Auto akıllı arabalara 7.7 milyar dolar ayırdı

0

Jidu Auto akıllı arabalar

Baidu ve Çinli otomobil üreticisi Geely’nin ortak girişimi Jidu Auto, robot akıllı arabalara yatırım yapıyor. Bu alanda 7.7 milyar dolarlık yatırım planlanıyor.

Jidu Auto akıllı arabalar geliştirecek

Jidu Auto’nun CEO’su euters’e verdiği demeçte, önümüzdeki beş yıl içinde akıllı araba üretmek için 7.7 milyar dolar yatırım yapacaklarını söyledi. CEO Xia Yiping ise Jidu’nun ilk elektrikli aracını 3 yıl içinde piyasaya süreceğini söyledi. Xia, ilk elektrikli aracın bir “robot” gibi görüneceğini ve genç müşterileri hedeflediğini belirtti. Jidu’nun nihai bir modele karar vermeden önce büyük pazar verilerini analiz edeceğini sözlerine ekledi.

Baidu şu anda Jidu’nun% 55’ine ve Geely’nin% 45 hissesine sahip. Jidu’nun yatırım planını bildirmesinin ardından Baidu’nun Hong Kong borsasındaki hisseleri yüzde 1,34 yükseldi.

Xia, Jidu’nun ilk lansmanından 1 ila 1.5 yıl sonra yeni bir model çıkaracaklarını belirtti. Ayrıca şirket, 2-3 yıl içinde 2 bin 500 ila 3 bin kişiyi işe almayı hedefliyor. Xia, Şangay ve Pekin merkezli Jidu’nun 2021’in üçüncü çeyreğinde markalaşmasını da planladığını söyledi.

Jidu, yıllar içinde otonom sürüş, yüksek çözünürlüklü haritalar ve bulut gibi akıllı araba teknolojileri geliştiren Baidu tarafından tasarlanan işlemcileri kullanmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>