Techinside Google News
Techinside Google News

John Deere tarım teknolojilerine yön veriyor

John Deere tarım alanında yüksek teknolojili çözümler sunuyor. Otonom traktörden gübrelemeye kadar işleri otomasyona bırakıyor.

John Deere tarım alanında yüksek teknolojili çözümler sunuyor. Otonom traktörden gübrelemeye kadar işleri otomasyona bırakıyor.

John Deere, geleceğin çiftçiliğini geliştirirken, otonom traktörlerden biçerdöverlere, biçerdöverlere ve aradaki her şeye kadar yüksek teknolojili çiftçiliği bir sonraki seviyeye taşımaya devam ediyor.

- Advertisement -

John Deere, iki yıl önce otonom traktörünün tanıtımıyla CES’te bir sıçrama yaptı. CES 2023’te yüksek teknolojili gübre ve kimyasal serpme makinesi sergilendi. John Deere tarım CES’in ardından tarıma yön vermeye devam ediyor.

John Deere’in sahip olduğu teknolojiler

John Deere, algılama teknolojisini bitki tohumu seviyesine taşıdı. Deere’in saniyede 1.000’den fazla tohum atan otomatik tohumlama teknolojisiyle tohumların hızla ekilmesinin yanı sıra John Deere, sofistike ve hassas izleme teknolojilerinin kolaylaştırdığı yeni bir gelişmiş tohumlama-gübreleme yeteneği de geliştirdi.

John Deere‘ın teknoloji destekli çiftçilik vizyonu, yüksek derecede bağlantı içeriyor. Tarım makinelerinde bulunan ve tohum ekiminden gübrelemeye ve yabani otlara kadar her şeyi takip eden yüzlerce sensöre ek olarak, Deere makinelerinin hızlı bilgi toplama ve akışıyla başa çıkabilmesi için iletişim yeteneklerine ihtiyacı var.

Tamamen kendi kendine giden arabaların geliştirme ve test çalışmaları devam ederken, John Deere’in çiftlikte çalışan tamamen sürücüsüz traktörleri var. Uygulamaya bir dokunuşla traktör, çiftçinin rota için ayarladığı ve daha sonra otomatik hale getirilen parametrelere göre çalışmaya başlayabilir.

John Deere, çiftçilerin ekinleri daha hassas bir şekilde tohumlamalarına ve gübrelemelerine olanak sağlamak için sensörler ve robotlar kullanan püskürtücü ile otomatik çiftçiliği bir sonraki seviyeye taşıyor. Bu yılın başlarında CES’te görücüye çıkan “Gör ve Püskürt” adlı otonom sistem, makinenin tam olarak hangi mahsulü gördüğünü belirlemek ve bununla uygun şekilde ilgilenmek için kameraları ve gerçek zamanlı makine öğrenimini kullanıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir