John McAfee, Ethereum madenciliğine başlıyor

1

Blockchain para birimlerine karşı yükselen ilgi, ünlü programcı ve yatırımcı John McAfee’yi bu alanda adım atmaya yönlendirdi. Dijital para madenciliği yapacak olan McAfee’nin yatırım şirketi MGT Capital, bu amaçla 60 yüksek performanslı bilgisayar satın aldıklarını açıkladı.

McAfee’nin madenciliğini yapacağı para birimi ise Ethereum olacak. Son bir yıl içinde %4000 değer kazanan Ethereum şu anda madencilik açısından en performanslı para birimi olarak görülüyor. McAfee’nin güvenlik teknolojileri konusundaki deneyimi nedeniyle daha çok dijital güvenlik alanına yatırım yapan MGT Capital ise bu deneyimi ile birlikte blockchain teknolojisi üzerinde de önemli bir deneyim kazanacak. 

Dijital para birimlerinin değerindeki yüksek dalgalanma ise yatırımcıların bu alana yönelmesine neden oluyor. Birkaç ay içinde 1500 dolardan 3000 dolara kadar değerlenen Bitcoin tüm dünyanın dikkatini çekerken, dev bankaların ve finans kurumlarını Bitcoin’in değerlenmesinin bir balon olduğunu açıklamasının ardından Bitcoin’in değeri 2000 doların altına kadar indi. Ardından tekrar 2900 dolar seviyelerini gördü. 

Ethereum ise bir ay içinde 20-30 dolar seviyesinden 400 dolar seviyesine kadar çıktı, ardından 250 dolara inip tekrar 400 dolar seviyesine yaklaştı.

Öte yandan, bazı büyük bankalar da artık kripto para teknolojisiyle para transferi yapmaya başlayacağını duyurdu. Özellikle finans kurumlarının ve bankaların düşük maliyetli para transferi yapabilmesi için oluşturulan Ripper, aralarında Akbank’ın da yer aldığı bazı dev bankaların Ripper’ı kullanmaya başladığının altını çizmişti. Dijital bir para birimi olan ve serbestçe alınıp satılan Ripper’ı kullanan bankalar, bu sistemin gelişmesiyle para transferi maliyetlerini yılda yarım milyar dolara kadar düşürebilecekler.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>