John McAfee Yeni Şirket Kurdu

0

everkey

Intel’in satın aldığı McAfee antivirüs şirketinin kurucusu olan John McAfeee, şirketini sattıktan sonra kazandığı milyonlarla Orta Amerika’daki tropik cennet Belize’ye yerlemiş; kadınlar, silahlar ve uyuşturucuyla dolu fotoğraflarla süslenmiş bloguyla da tüm dünyanın dikkatini çekmişti. Ardından ise Belize’de bir cinayet işlediği suçlamasıyla karşılaşmış ancak iftiraya uğradığını savunarak yasa dışı yollardan ülkeden kaçarak ABD’ye ulaşmıştı, ABD’de ise hakkındaki suçlamalar düşmüştü.

ABD’de yaşanan NSA-Prism skandalı ardından, halkın güvenlik konusundaki endişelerine cevap verecek bir politikacı olacağını iddia ederek 2016’daki başkanlık seçimleri için başkan adayı olan John McAfee, şimdi ise yeni kurduğu dijital güvenlik şirketiyle gündeme geldi.

Everkey isimli bir dongle üreten McAfee, bu minik cihaz sayesindeki kullanıcıların evindeki tüm dijital cihazları tek hamleyle kilitleyip açmayı mümkün kılacak.

Everkey, AES-128 bit şifreleme yöntemini kullanarak ev ağını çok güçlü biçimde şifreleyebiliyor. Cihazın önemli bir avantajı, kullanıcıları şifre ezberleme zorunluluğundan kurtarması. Bu dongle ile şifrelenen ağlarda çalışan cihazları izlemek mümkün olmayacak. Böylece NSA’nın ABD’deki her vatandaşın dijital iletişimini izlemesi nedeniyle halkta oluşan “izleniyoruz,” endişesi de hafiflemiş olacak. NSA’nın gelişmiş bilgisayarlarının bile söz konusu şifreyi çözebilmesi için çok uzun süreler boyunca çalışması gerekecek. Bu da pratik olarak NSA’nın gözlerini kör edecek. Ancak elbette kullanıcıların dongle’ı çaldırmaması gerekecek.

McAfee, çalınma problemine karşı yakında Everkey’e biometrik güvenlik kontrolü ekleyeceğini de belirtiyor. Yani cihaz çalınsa bile, kullanıcının parmak izi veya diğer biyometrik verileri olmadan çalışmayacak.

McAfee, Everkey’i aynı zamanda başkanlık yarışında bir propaganda aracı olarak da kullanacak. Kendisini, ABD’deki dijital güvenlik ve mahremiyet sorununu çözebilecek tek başkan adayı olarak tanıtan McAfee, aslında bu iddiasında çok da haksız değil. Antivirüs alanında bir efsane olan McAfee, dünyanın ilk ticari antivirüs yazılımını yayınlayarak PC’lerin sürekli virüs tehdidi ile zarar gördüğü yıllarda, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmış ve bu başarısıyla McAfee markasını dünya çapında ünlü bir antivirüs şirketine dönüştürmüştü.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>