Julian Assange konsolosluktan kovuluyor mu?

0

6 yıl önce Wikileak üzerinden yayınladığı belgelerle ABD’nin kirli sırlarını açığa çıkaran Julian Assange, o günden beri Londra’daki Ekvator konsolosluğunda saklanıyor.

Wikileaks skandalı

ABD istihbaratı adına çalıştıkları Rusya tarafından ifşa edilen bir kadın tarafından cinsel saldırı/tecavüz suçlamasıyla İsviçre’de mahkum edilmek isterken önce Londra’ya kaçan, ardından da Londra’daki Ekvator konsolosluğa sığınan Assange için ABD’de casusluk suçlamasıyl dava açılmış durumda ve İngiliz polisi 7/24 Ekvator konsolosluğunun önünde bekleyerek eğer Assange dışarı çıkarsa onu tutuklamak için fırsat kolluyor. 

Öte yandan 6 yıldır konsoloslukta bir odada yaşayan Assange, Ekvator’da seçimle değişen iktidardan sonra, artık konsoloslukta istenmiyor.

ABD’nin baskısı ile Assange’ı konsolosluktan kovmak isteyen iktidar uluslararası toplumun tepkisi ile karar alamıyordu ancak Mart ayında Assange’ın internetini keserek onun dünya ile bağını koparmıştı. Hükumetin şimdi de Assange’ı konsolosluktan kovma kararı aldığı vurgulanıyor ancak bunun ne zaman olacağı henüz kesin değil. Ekvator’daki yetkililer, birkaç saat veya birkaç gün sonra da olabileceğini belirtirken, Assange’ın ingiltere’de tutuklandıktan sonra ABD’ye teslim edilmesine karşı hukuk savaşı başlatabileceği ve yıllarca İngiltere hapishanelerinde kalabileceği de düşünülüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>