Kabinde laptop yasağı kaldırılabilir

0

ABD Başkanı Trump’ın göre gelir gelmez yürürlüğe koyduğu ilk icraatlardan biri olan Müslüman ülkelerden ABD’ye direkt uçuşlarda kabinde laptop taşınması yasağı şimdi havacılık otoriteleri arasında yeni bir tartışma başlattı.

Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu tarafından hazırlanan bir rapora göre, yolcu uçaklarının kargo kısmında, bagaj içinde taşınan laptoplardan bazılarının uyku modunda olduğu ve çalışmaya devam ettiği, bu veya başka bir sebeple fazla ısınmaya maruz kalan laptop pillerinin ise uçağın bagaj kısmında yangın riski oluşturduğu vurgulandı. Bu tür bir yangının uçağın düşmesine neden olacağının da altı çizildi.

ABD, Yemende ele geçirilen bir Deaş hücresinde, laptopları bombaya dönüştüren ve bu sırada laptopların çalışmasını da engellemediği için kolayca uçağa sokulabilecek bir düzenek bulduğunu iddia ederek, Müslüman ülkelerden ABD’ye gerçekleşen uçuşlarda kabinde laptop taşınmasını yasaklamıştı. Ancak, kararı eleştirenler bu yasağın bu tür bir bombalı saldırıyı durdurmasının mümkün olmadığını hatırlatarak kararının nedenini ABD havayolu şirketlerine Müslüman ülkelerin havayolu şirketleri karşısında ticari avantaj kazandırma girişimi olarak yorumlamışlardı.

Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu’nun yeni yangın riski uyarısı nedeniyle ABD’nin şimdi bu kararından geri adım atması mümkün olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>