Kablosuz gıda takibi yapılacak

0

gıda takibi

MIT tarafından geliştirilen yeni sistemle, kablosuz gıda takibi dönemi başlıyor. Böylelikle gıdaların bozulma durumunun önüne geçilecek.

Kablosuz gıda takibi verimliliği artıracak

Özellikle depolama ve lojistik sırasında gıdalarda bozulmalar meydana gelebiliyor. Bu durum gıda dağıtım şirketinin verimliliğinde düşüşe neden oluyor. MIT araştırmacıları RFID etiketlerini kullanarak gıda takibini çok basit hale getiriyor.

Takip edilmek istenen gıdanın üzerine konulan bu etiketler, frekans değişimlerini temel alarak çalışıyor. Örneğin; taze meyvenin üzerinde bulunan etiket ile çürümek üzere olan bir meyve üzerindeki farklı genlikte frekans yayıyor. Bu durumda ana sunucu tarafından alınan frekans ile meyvenin tazelik durumu kontrol edilebiliyor.

Sistem, özellikle büyük meyve depoları ve lojistik firmaları için birçok kolaylık sağlayacak. Satışlar ve nakliyatlar, gıdaların bozulma durumuna göre öncelik sırasına koyulabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>