“Kablosuz internet, kablolu ağlardan daha güvenli”

0

TechInside stüdyosuna konuk olan Aruba Networks Türkiye Kanal Müdürü Bora Yüksel ile kablosuz teknolojilere dair yenilikleri ve trendleri konuştuk.

Aruba Networks’ün 2002 yılında ABD’de kurulduğunu belirten Bora Yüksel, o tarihten bu yana kablosuz ağlara dair hızlı bir gelişim yaşandığını belirtirken, yakın gelecekte kablosuz ağların hayatımızın pek çok alanında tercihlerimizi etkilediğini kaydetti. Örnek olarak, küçük kafelerden büyük otellere kadar pek çok yerde müşterilerin öncelikle kablosuz ağ şifresini öğrenmek istediğini veren Yüksel, kablosuz ağların yalnızca günümüzün değil, geleceğin de trendi olduğunu belirtti.

Röportajda Bring Your Own Device (BYOD) / Kendi Cihazını Kendin Getir trendine de değinen Yüksel, bu kavramın iki yıl önce ilk olarak gündeme geldiğini ifade etti. Şirketlerin, özellikle güvenlik nedeniyle bu teknolojilere sıcak bakmadığına dikkat çeken Yüksel, çalışanların e-postalarını mobil cihazlarından alma isteğinde bulunduğunu belirterek, “Şirketler her ne kadar buna karşı gelmiş ve kabullenememiş olsa da çalışanlarının kendi getirdiği telefon ya da tabletlerine, şirketin kendi güvenlik prosedürlerini uygulayacağı bir yapıya geçecekler.” yorumunu yaptı. Yüksel, Aruba Networks olarak bu alanda güvenlik odaklı çözümleri bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Şehirleri kapsayan kablosuz ağlar

Şehirlerin kablosuz ağlar ile kapsanması noktasında pek çok belediyeyle ortak projeler yürüttüklerini ifade eden Aruba Networks Türkiye Kanal Müdürü Bora Yüksel, San Fransisco şehir merkezinde böyle bir yapının olduğunu kaydetti. Pek çok büyük şehirde benzer sistemler kurulması için çalışıldığını söyleyen Yüksel, bir süre önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Taksim’de bu tip bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Belediyelerin seçim öncesi bu tip projelere vaatleri arasında yer verdiğini vurgulayan Yüksel, yakında Türkiye’nin farklı bölgelerinde bu tip hizmetlerin sunulmaya başlanacağını ifade etti.

Melih Çelik

2000 yılından bu yana çeşitli son kullanıcı ve kurumsal teknoloji yayınlarında 'yeni'yi anlatıyor. Teknolojinin zamanda yaptığı yolculukta sonraki durakları analiz etmekten keyif alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>