Kaç Apple kullanıcısı var?

1

Tim Cook’un ilk çeyrek bilanço açıklamaları sonrası yaptığı en dikkat çeken yorum hiç kuşkusuz dünya genelinde bir milyarın üzerinde aktif Apple cihazı olduğuydu. Bu sayının içine satılan her bir Mac, MacBook, iPhone, iPad ve Watch giriyor. Peki bu cihazları kullanan kişi sayısı gerçekte kaç?

Şirketin kendisi resmi bir açıklama yapmadığı sürece bu sorunun yanıtını kesin olarak bilmemiz mümkün değil. Ancak Credit Suisse analistleri bir dizi araştırma sonucunda global Apple kullanıcı sayısını 588 milyon olarak belirledi. Hafta başında yayınladıkları bir bildiride geçen verilere göre, tam olarak 1 milyar cihazın kullanımda olduğu düşünülürse, her bir kullanıcı ortalama olarak 1,7 elma logolu cihaza sahip.

Apple bir servis şirketi olacak

“Parayı sattığı donanımla kazanan bir şirket için kullanıcı sayısının ne önemi var?” dediğinizi duyar gibiyiz. Apple için kullanıcı sayısı önemli, çünkü iPhone üreticisi de tıpkı rakipleri Google ve Microsoft gibi bir “servis şirketi” olmak istiyor. Zira gelecek servislerde yatıyor. iPhone ve MacBook satarak ulaştığı pazarın bir noktada doyuma ulaşacağını onlar da biliyor. Oysa App Store, iTunes, iCloud ve Pay gibi servislerden elde edilecek gelir -doğru stratejiler izlendiği sürece- her zaman artarak devam edecek.

Kaliforniya merkezli şirket için geçtiğimiz yıl 21 milyar dolar getirisi olan servis işinin nasıl bir potansiyel taşıdığını yine Credit Suisse notlarından öğreniyoruz; analistler dört yıl içinde bu gelirlerin ikiye katlanarak 53 milyar dolara ulaşabileceğini belirtiyor. Örneğin ana gelir kaynağı reklam hizmetleri olan Facebook, geçtiğimiz yılı 17,9 milyar dolarlık servis geliriyle kapattı.

Apple 40 yılını böyle özetledi [Video]

5 maddede “Apple neden servislere odaklanmalı”

Credit Suisse, iPhone üreticisinin neden gelecekte bunun yerine “iCloud servis sağlayıcısı” olarak anılacağını şu maddelerle izah ediyor:

– Gelişmekte olan pazarlarda Apple kullanıcılarının kişi başı milli geliri yüzde 50 daha fazla
– Apple kullanıcıları cihazlarını daha çok kullanıyor; toplam mobil veri trafiğinin yüzde 63’ü iPhone ve iPad cihazlarından geliyor
– Apple kullanıcıları cihazlarını daha sık yeniliyor
– iPhone kullanıcıları cihaz değiştirirken neredeyse yüzde 90 oranında yine iPhone satın alıyor
– Çoğu servis için şirketin doğrudan ücret alması bile gerekmiyor; iMessage gibi ücretsiz görünen servisler doğrudan iPhone veya iPad’in toplam ücretine dahil edilebiliyor

Analistler ne diyor?

Bu servislerin çoğunu gelire dönüştürmek şirket için birinci öncelik olmasa da, bu sayede her bir cihaz için yüksek ücretler belirlenebiliyor. İster iOS ekosisteminden ayrılmanın sebep olacağı sıkıntılar olsun, ister marka bağlılığı, sonuç aynı kapıya çıkıyor: Bir kimse Apple dünyasına dahil olduğunda, nadiren ayrılıyor.

Sonuç olarak şirket gelirlerinin ve karının büyük oranını mağaza kasalarında elde ediyor; çünkü 1 milyar aktif cihazın oluşturduğu kullanıcı tabanı yenilenen cihazlara düzenli olarak para döküyor. Bu noktada Apple’ın karşılaşacağı zorluk, bir yandan her bir müşterinin iCloud veya Music gibi ücretli servislere kayıt olmasını sağlarken, diğer yandan donanımlara dahil edilen iMessage gibi servislerle cihazların yüksek fiyat etiketini karşılayacak değeri sunabilmek olacaktır.

Dünyanın en değerli şirketi, değerini daha da artırmak istiyorsa, online servisler alanında zorlu bir mücadeleyi göğüslemesi gerekecek.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>