Kadınlar daha iyi kod yazıyor!

1

woman code

Kadınlar, yazılımcılık mesleğini erkeklerin elinden alacaklar gibi görünüyor. ABD’de North Carolina State University tarafından yapılan araştırmaya göre, kadın yazılımcılar kod yazmakta erkeklere oranla daha başarılılar.

Üniversitedeki analistler, GitHub üzerindeki yaklaşık 1.4 milyon yazılımcının geliştirdikleri açık kaynak kodlarını inceleyerek yaptıkları araştırmada, yayınlanmış kodlar için gelen geri çekme veya kod değişikliği taleplerini mercek altına aldılar.

Araştırmaya göre, kadınların yazdıkları kodların daha az şikayetle karşılaşıyor. Ancak üniversite sonuçların henüz resmi olmadığını, bunun ilk inceleme sonuçları olduğunu ve diğer uzmanların da araştırmayı incelemesi gerektiğini vurguluyorlar. Öte yandan kadınların kodları analiz etmekte başarısı da erkeklerden fazla.

Github’da, kadın yazılımcılar tarafından bulunan hataların ve kodu geri çekme taleplerinin %78,6’sı kabul edilmişken, erkekler tarafından yapılan uyarıların kabul oranı %74,6’da kalmış.

Ancak arşatırmada bir soru işareti bulunuyor. GitHub, kullanıcılarına kayıt sırasında cinsiyet bilgisi sormuyor. Araştırmacılar, inceleme altına aldıkları yazılımcıların Google+ hesaplarına bağlanarak kadın mı erkek mi olduğunu anlayamaya çalışmışlar. Bunun da araştırmanın doğruluğuna şüphe düşürdüğünü vurgulayanlar bulunuyor. Öte yandan üniversite, elde ettikleri ham verinin yazılımcıların mahremiyet bilgilerini açık edebileceği için yayınlanmayacağının da altını çiziyor. Dolayısıyla araştırmada incelenen yazılımcıların doğru şekilde kategorize edilip edilmediğini teyit etmek de mümkün olmayacak.

Yine de bu araştırmanın yazılım endüstrisinde büyük tartışma yaratacağını tahmin etmek zor değil. Öte yandan yazılım ve teknoloji endüstrisinde kadınların payı şimdilik çok yüksek değil. Facebook’un teknik ekibinin sadece %16’sı, Google’ın teknik ekibinin ise sadece %18’i kadınlardan oluşuyor. Bu düşük oranlar aslında işe alımlarda kadınları tercih etmemekten değil de, bu alanda eğitim alan ve iş başvurusu yapan kadınların oranının düşük kalmasından kaynaklanıyor. Yani kadınlar daha kariyer seçiminin başında, teknolojinin teknik detaylarıyla ilgili alanları tercih etmiyorlar.

Yorumlar

  1. Kapışak :)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>