Kalanick ile Levandowski’nin mesajlaşmaları ifşa oldu

0

Google’ın Uber’e karşı açtığı hırsızlık davasında ilginç bir gelişme ortaya çıktı.

Google’ın otonom sürüş teknolojilerini çalarak kendi otonom sürüş şirketi Otto’yu kuran eski Google mühendisi Anthony Levandowski ile Uber’in CEO’su arasındaki bazı yazışmalar Google avukatlarının eline geçti.

Anthony Levandowski, Google’dan çaldığı teknoloji ile Otto’yu kurmuş, Otto 1 yıl içinde 680 milyon dolar değerle Uber’e satılmıştı. Böylece Uber, pratik olarak, Google’ın on yıldır üzerinde çalıştığı teknolojileri ele geçirmiş oldu.

Google’ın açtığı davada mahkeme Anthony Levandowski’nin teknolojiyi çaldığına karar vermiş ve Anthony Levandowski Uber’den kovulmuştu. Ancak şimdi mahkemenin kararsız kaldığı konu, Uber’in Otto’yu satın alırken Google’dan çalınan teknolojileri satın aldığını bilip bilmediği…

Uber, böyle bir şeyden haberi olmadığını savunurken, Google avukatları mahkemeye sundukları yeni bir delilde, Anthony Levandowski ile Uber’in eski CEO’su ve kurucusu Kalanick arasında gerçekleşen “kanka” tonundaki yazışmaları ortaya çıkardı. Mesajların birinde Anthony Levandowski’nin Kalanick’e Google’da otonom sürüş teknolojileri konusundaki bir buluşu haber verdiği ve sorunu nasıl çözdüklerini anlattığı da anlaşılıyor.

Öyle görünüyor ki, bir yıldır başı beladan kurtulamayan Uber şimdi de Waymo’nun teknolojilerini çalmakla suçlanarak ağır bir ceza ödemeye mahkum edilebilir. Hatta, mahkemenin Uber’i cezalandırmasının ardından Google’ın Travis Kalanick’in kişisel olarak cezalandırılması için dava açması da söz konusu olabilir. Ortalık çok karışacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>