Kalashnikov silahlı robot üretti

0

Terminatör ve Matrix filmleriyle insanlığın korkulu rüyası haline gelen yapay zekalı askerler gerçek mi oluyor? Rus silah üreticisi Kalashnikov, tamamen yapay zeka tarafından kontrol edilen ve hedefleri kendi seçerek ateş etme kararını kendisi veren silahlı robotlar ürettiğini duyurdu ve bu silahları medyaya tanıttı.

Yapay zekanın ilk kez öldürme kararı vereceği bu gelişme ile Terminatör çağı da resmen başlamış oluyor. 

Kalashnikov’un yeni silahları, üzerlerine silah sistemleri yerleştirilmiş paletli taşıyıcılardan oluşuyor ve şimdilik hareket kabiliyetleri sınırlı görünüyor. Ancak robot teknolojisindeki gelişmelerle daha atik, daha çevik, daha hızlı robotların üretilmesi ve bu robotların silah ile donatılmasıyla beraber, savaş alanlarında insan askerlerin yerini hızla robot savaşçıların alması bekleniyor. 

Öte yandan başını Elon Musk ve Stephen Hawking gibi isimlerin çektiği bine yakın bilim insanı ve entelektüel, 2015 yılında Birleşmiş Milletler’e bir bildiri göndererek, tüm ulusların silahlandırılmış yapay zeka kullanımını yasaklaması gerektiğini vurgulamışlardı. BM şimdilik bu konuda bir karar vermiş değil ancak BM ne karar alırsa alsın, orduların veya gizli servislerin artık yapay zekalı silah kullanımından geri dönmesinin çok zor olduğu düşünülüyor. Bir diğer deyişle, robotların silahlandırılması yarışı başlamış görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>