Kalbi kırılan Huawei çalışanı robotla evlendi

0

Aşk konusunda şansı bir türlü iyi gitmeyen ve tüm ilişkilerinden kalbi kırılarak çıkan eski bir Huawei çalışanı, sonunda aradığı mutluluğu robotlarda bulabileceğini düşünerek, ilginç bir çözüme başvurdu.

Kendisi için, robot bir sevgili tasarlayan 31 yaşındaki Zheng Jiajia, yarattıı syborg robotla, Çin’de evlendi ve ülkenin gündemine oturdu.

Genç mühendisin yaptığı robot, silikonla kaplı, insan görünümünde ve temel sorulara cevap verebilen, basit mimikler sergileyebilen bir robot. Ancak gerçek bir insan zekasına ve yeteneklerine henüz çok uzak.

Yine de daha önce Huawei’de çalışan IT uzmanı Zheng Jiajia, hayalindeki gibi konuşan ve davranan bir robot yarattığının altını çiziyor. Bu şekilde mükemmel aşkı bulduğuna inanan Zheng Jiajia robot eşine de Yingying adını vermiş durumda.

Robotlarla aşk yaşama isteği, psikolojin yeni tanımladığı bir ruhsal bozukluk olarak kabul ediliyor. Şimdilik yaşanan aşkların, bireyler için yaşadıkları kalp kırıklıklarına karşı sembolik bir protesto anlamı taşıdığı düşünülse de yapay zekanın gelişmesi ve insandan ayırt etmenin zor olduğu yapay zekalı robotların ortaya çıkmasıyla, kimi insanların bu robotlara gerçekten aşık olacağı ve onları gerçek bir insan gibi değerlendireceği, hatta bu akımın, duygusal zeka geliştirebilen yapay zekalı robotları birey olarak görme tartışmalarını beraberinde getireceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>