Kaldırımda scooter sürmeye son

0

Pek çok modern büyükşehir artık kiralık elektrikli scooter’ların kullanımına alıştı ve bu araçlar günlük hayatın bir parçasına dönüştü.

Yaralanmalı çarpışmalar büyük risk yaratıyor

Ancak elektrikli scooter’ları kullananların, bu hızlı ve tehlikeli araçları kaldırımlarda sürmeye kalkışması, yayalarla çarpışmalara ve yaralanmalara da yol açıyor.

Elektriki scooter kiralayan Bird şirketi şimdi scooter’ların kaldırıma çıkarıldığını tespit eden bir sensör sistemi geliştirdi.

Bu sensörler sayesinde scooter’ları kaldırımda sürmek mümkün olmayacak ve kullanıcı aracı kaldırımdan indirmediği sürece araç çalışmayacak. Şirket bunun için araçlarına, U-Box adı verilen dijital bir sensör kutusu yerleştirecek. Kutuda farklı sensörlerin yanında yüksek hassasiyetli bir GPS modülü de bulunacak. Böylece sürücünün kaldırımda olup olmadığı kesinleştirilecek.

Scooter kazaları ve bu kazalar sonunda oluşan sakatlıklar o kadar ciddi bir boyuta ulaştı ki, ABD’de CDC kurumu, 2018’de elektrikli scooter’ları halkın sağlığını tehdit eden bir sağlık sorunu olarak tanımlamaya başlamıştı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>