Kaliforniya petrol çıkarmayı durduracak

0

Kaliforniya petrol

Kaliforniya petrol çıkarmayı 2045 yılına kadar durduracak. Kaliforniya petrol kullanımının yanı sıra üretiminden de vazgeçiyor.

Kaliforniya petrol çıkarmayı bırakacak

Kaliforniya Valisi Newsom, petrol çıkarmayı 2045 yılına kadar sona erdirme planlarını açıkladı. Aşamalı olarak petrol çıkarma çalışmaları durdurularak seri gazı emisyonları da azaltılacak.

Vali eşzamanlı olarak Kaliforniya Koruma Bakanlığı’na Ocak 2024’e kadar yeni izinlerin verilmemesi konusunda talimat verdi. Bu hareket, Kaliforniya’yı petrol çıkarmayı sona erdirmeyi taahhüt eden ilk eyalet haline getiriyor. 2045 her ne kadar ileri bir tarih olsa da temiz enerji ve ulaşımın petrolün yerel ekonomi için önemli olmayacağını bir kez daha ortaya koyuyor.

Kaliforniya, 2020’de ABD’deki yedinci en büyük ham petrol üreticisiydi ve 145 milyon varil üretim yapıyordu. Teksas 1.8 milyar, Kuzey Dakota 431 milyon ve New Mexico 379 milyon varil ile Kaliforniya’nın üstünde yer alıyor. Kaliforniya eyaletinin bu kararının, diğer eyaletler için örnek olup olmayacağı merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>