Kaliforniya sıfır emisyonlu otonom araç yasası çıkardı

0

Kaliforniya sıfır emisyon

Kaliforniya sıfır emisyonlu otonom araçları zorunlu hale getiriyor. Valilik kararıyla eyalette sıfır emisyon stratejisi için önemli adım atıldı.

Kaliforniya sıfır emisyonlu otonom araç yasasını yürürlüğe koydu

2030’dan itibaren Kaliforniya, eyalette çalışan tüm hafif hizmet otonom araçların sıfır emisyon yaymasını zorunlu kılacak. Vali Gavin Newsom tarafından imzalanan yasa, devletin sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla yeni içten yanmalı araçların satışını sınırlamaya yönelik son çabasını temsil ediyor.

2020’de Newsom, 2035 yılına kadar yeni benzinli ve dizel motorlu araçların satışını etkin bir şekilde yasaklayan bir yürütme emri imzalamıştı. Aynı yıl, Kaliforniya’da satılan tüm yeni kamyonların 2045 yılına kadar sıfır emisyon yaymasını zorunlu hale getirmişti.

Çevre Koruma Ajansı’na göre, ulaşım sektörü, 2019’dan bu yana ABD’deki en büyük sera gazı emisyon kaynağı oldu ve bu çıktının yarısından fazlasını hafif hizmet araçları oluşturuyor. Bununla birlikte, otonom araçlar şu anda California yollarındaki yaklaşık 15 milyon aracın yalnızca küçük bir kısmını temsil ediyor. Ayrıca, eyalette tam otonom taksi hizmetlerini test eden en önde gelen şirketlerden ikisi olan Cruise ve Waymo, neredeyse tamamen elektrikli ve hibrit araçlardan oluşan filoları kullanıyor. Kaliforniya’dan gelen bu son hamle, özellikle sürücüsüz taksi hizmetleri ve taşıtlar arasında popüler hale gelirse, otonom araçların gelecekte büyük kirleticiler haline gelmesini önlenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>