Kaliforniya’da sürücüsüz araç dönemi resmen başlıyor

0

ABD’de Kaliforniya eyaleti, iki farklı pilot program ile gerçek anlamda içinde sürücüsü olmayan otonom araçların yolcu kabul etmesine izin vermek üzere hazırlıklarını tamamladı.

İki farklı pilot program

Kaliforniya yönetiminin hazırladığı yönetmeliğe göre iki farklı uygulamada bazı şirketler direksiyon başında bir sürücü oturtmak zorunda olacaklar ancak bazı şirketler tamamen sürücüsüz olarak otonom araçlarını servise çıkarabilecekler.

Ancak yine de pilot program boyunca otonom olarak yolcu taşıyacak her aracı bir insanın uzaktan takip etmesi zorunlu olacak.

Bu da direksiyon başında oturmasa bile bir sürücünün araç dışında bir merkezde, monitörlerle çevrili bir koltukta, acil durumlar için frene basacak durumda yolculuğu takip etmesi anlamına geliyor.

Bu yeni uygulamanın, otonom araç testlerinde çok önemli bir yeni aşama olduğunun altı çiziliyor ve özellikle içinde sürücü olmayan araçların operatör müdahalesine gerek kalmaksızın sorunsuz bir şekilde yeterli süre çalışabildiğinin ispat edilmesi halinde ABD’de ve dünyada otonom araç devrinin resmen başlayabileceğinin altı çiziliyor.

Test süresi boyunca bu programa katılan test araçları yolculardan ücret almayacaklar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>