Kamudaki CIO’lardan bütçe azaltma sinyali

1

Gartner tarafından dünya genelinde gerçekleştirilen ve 2 bin 800 CIO tarafından verilen yanıtlarla oluşturulan rapora göre, kamuda görev alan CIO’lar, eski teknolojileri dijital dünyaya taşımak istiyor. Gartner Araştırma Direktörü Rick Howard‘a göre çevik ve hızlı hareket etmek gerektiğinde eski tip teknolojiler yola taş koyuveriyor. Howard, dijitale geçiş sürecinde çok atak davranmak gerektiğini dile getirirken, CIO’ların yaklaşımının eski çözümlerden uzak bir bakış açısı üzerinden gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor.

CIO’ların 2015 yılı içerisinde en önemli beş kamu merkezli teknolojik önceliğine rağmen, federal ve ulusal bağlamda teknolojilerin modernize edilmesi için ayrılan bütçelerde değişim görülebiliyor. Fedaral ve ulusal CIO’ların yüzde 30’u BT bütçesini kısmayı tercih ediyor. Bu oran ise devlet, yerel ve bölgesel hükümet mecralarındaki CIO’ların yüzde 15’i ile karşılaştırılmış. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi CIO’larının da yüzde 27’si BT bütçelerinde düşüşün sinyallerini veriyor. Kuzey Amerika yetkili CIO’larında ise bu oran yüzde 9.

Özel sektör ve hükümet CIO’larının odak noktaları altyapı ve veri merkezi teknolojileri üzerine olmuş. Buna rağmen, tedarikçilerin bireysel bulut kullanım pazarına hakim olması, kamudaki BT yapılarının, hizmet sunucu ve veri merkezi operatörü görevini yavaş yavaş ardında bırakmasına sebep oluyor. ABD’de yerel CIO’lar ise özel, genel, topluluk ve hibrit bulut çözümleri etrafında stratejiler geliştiriyor.

BT tedarikçileri bulut bazlı hizmet modelinde hızlı biçimde ilerlerken, aynı zamanda kamu kurumları da yerel ve ulusal ücretlendirme seçenekleri çerçevesinde bulut çözümlerini inceliyor. İngiltere, ABD ve Avustralya da, agresif bir anlayışla buluta öncelik veren stratejilere yöneliyor.

Yorumlar

  1. Hani gelecek yıl tahminleriniz, liderliği sürdürme kararlılığınız ve sağlam bünyeli ekonomik yapılarınız?
    Budala ciolar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>