Kanada ve Fransa yapay zeka etiğini tartışacak

0

Kanada ve Fransa yaptıkları bir açıklamada, iki ülkenin girişimiyle yapay zeka etiğini oluşturma amacını taşıyan uluslararası bir konferans düzenleyeceklerini duyurdular.

Uluslararası panel

 International Panel on Artificial Intelligence (IPAI) adını taşıyacak panelde yapay zeka konusunda uzman bilim insanları ile siyasetçiler ve sivil toplum örgütleri yer alacak.

Kanada Başbakanlığı tarafından yapılan duyuru ile gündeme gelen panelde şimdilik Fransa’nın da ortak olacağı biliniyor ancak G7 ve EU ülkelerinin de çalışmaya dahil olacağının altı çiziliyor.

Panelde, günlük hayata girecek, askeri veya ticari alanda, toplum yaşamında her kademede görev yapacak yapay zeka uygulamalarının geliştirilmesinde uyulması gereken etik standartlar belirlenecek. Yapay zekanın neyi yapabileceği ve yapmaması gerektiği açıkça vurgulanacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>