Kanada’da elektrikli araç teşvikleri artıyor

0

elektrikli araç teşvikleri

Kanada’da elektrikli araç teşvikleri için yeni düzenleme yapıldı. Eyalet bazlı uygulanan teşvikler, artık ülke genelinde uygulanacak.

Elektrikli araç teşvikleri ile 5 bin dolar indirim

Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülke, enerji üretiminde fosil yakıt kullanımından vazgeçiyor. Bununla birlikte benzinli ve dizel araç kullanımını da 2040’lı yıllara kadar tamamen yasaklayarak, temiz enerji politikası izleniyor. Bu kapsamda elektrikli araçlara yönelik çeşitli teşvikler ve indirimler uygulanıyor. Kanada’da eyalet bazlı uygulanan teşvikler artık tek tip haline getirilerek ülke bazında uygulanacak.

Kanada Federal Hükümeti, yeni bütçe tasarısıyla elektrikli araç fiyatlarını 5 bin dolar düşürecek teşvik hazırladı. Hibrid araçlar da bu teşvik kapsamına alındı.

Ancak ilginç şekilde Tesla model araçların teşvik kapsamında alınmayacağı açıklandı. Böylelikle Nissan, Hyundai, Chevrolet gibi elektrikli ve hibrid araçlar Kanada’da 5 bin dolar daha ucuza satılacak. Ayrıca şarj istasyonlarına yönelik yatırımların da artmasıyla, bu araçların ülke genelinde kullanımı sağlanacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>