Kansere yeni umut: Nanobot

0

Eğer bilim ya da teknoloji dünyasından değilseniz, nanobotlarla sadece filmlerde karşılaşmış olabilirsiniz. Ancak onlar gerçek ve yetenekleri gittikçe artıyor. Tıpkı, çok yakında kanser tedavisinde kullanılmaya başlamaları gibi…

İsrail Bar-Ilan Üniversitesi üyesi Ida Bachelet, yaptığı açıklama ile birlilkte kansere çare olabileceklerini duyurdu. DNA sarmallarına yapışarak, hücreleri kanserden koruyacak nanobot’lar üzerinde çalıştıklarını bildiren Bachelet, DNA nanoteknoloji alanında da güçlü bir isim olarak tanınıyor.

DNA nanobot’ları çok yakında kan kanseri bir hastaya zerk edilecek. İşin en sevindirici yönü ise bu işlemin, diğer kanser tedavileri gibi hastaya zarar verecek olmaması. Sadece kanserli hücrelere müdahale eden bu mikroskobik robot modülleri aynı zamanda sağlıklı insanlara da uygulanabilecek, kanseri önceden engelleme şansı doğacak.

DNA’nın temel taşları, DNA sarmallarından kısa olanlar ve uzun olanların tek bir yapı haline getirilmesi ve belli bir forma dönüştürülmesiyle üretilecek.

DNA sarmallarına müdahale edecek nanobot modüllerinin hayata geçirilmesi aşamasında kullanılacak olan yeni bir yazılım sayesinde, DNA’nın nasıl tepki vereceği önceden kestirilebilinecek ve ona göre adım atılacak.

Şimdilik test aşamasına geçmek üzere olan projenin gerçekten işe yarayıp yaramayacağını ise zaman gösterecek. Eğer başarılı olursa, başta kanser olmak üzere tedavisi zor hastalıklarda sıklıkla kullanılan bir tedavi olarak karşımıza çıkabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>