Techinside Google News
Techinside Google News

Kapsamlı kripto kurlları AB ülkelerince onaylandı

Kapsamlı kripto kuralları AB ülkeleri tarafından onaylanarak bir ilk yaşandı. Bu, ABD’ye örnek bir uygulama oldu.
- Advertisement -

Kapsamlı kripto kuralları AB ülkeleri tarafından onaylanarak bir ilk yaşandı. Bu, ABD’ye örnek bir uygulama oldu.

Avrupa Birliği ülkeleri kripto varlıkları düzenlemek için dünyanın ilk kapsamlı kurallar dizisine son onayını vererek İngiltere ve ABD gibi ülkelere yetişmeleri için baskı kurdu.

Brüksel’deki bir AB maliye bakanlığı toplantısı, Nisan ayında onayını veren Avrupa Parlamentosu ile birlikte atılan kuralları onayladı. Kuralların 2024’ten itibaren uygulanması bekleniyor.

Kripto kuralları için yeni uygulama

Kripto borsası FTX’in çöküşünden sonra kriptoyu düzenlemek, düzenleyiciler için daha acil hale geldi.

İsveç Maliye Bakanı Elisabeth Svantesson: “Son olaylar, bu varlıklara yatırım yapan Avrupalıları daha iyi koruyacak ve kripto endüstrisinin kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasını önleyecek kuralların acilen uygulanması gerektiğini doğruladı” dedi.

Kurallar, 27 ülke bloğunda kripto varlıkları, tokenize edilmiş varlıkları ve sabit paraları ihraç etmek, ticaretini yapmak ve korumak isteyen firmaların bir lisans almasını gerektiriyor.

Bakanlar, işlemlerin izlenmesini kolaylaştırarak vergi kaçakçılığı ve kara para aklama için kripto varlık transferlerinin kullanılmasıyla mücadele etmek için adım attı. Ocak 2026’dan itibaren hizmet sağlayıcıların, aktarılan miktara bakılmaksızın kripto varlıklarda gönderenlerin ve lehdarların adlarını alması şartı üzerinde anlaştılar.

Ayrıca, üye ülkelerin kripto varlıklardaki işlemleri kapsayacak şekilde vergilendirmede birbirleriyle nasıl işbirliği yapacaklarına ve en zengin bireyler için peşin vergi kararları hakkında bilgi alışverişine ilişkin kuralların değiştirilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Kripto firmaları, düzenlemelerde kesinlik istediklerini söyleyerek, ülkelere AB kurallarını kopyalamaları için baskı yapıyor ve düzenleyiciler üzerinde sınır ötesi bir faaliyet için küresel normlar bulmaları için baskı yapıyor. İngiltere, sabit paralarla başlayan ve daha sonra desteklenmeyen kripto varlıklara doğru genişleyen aşamalı bir yaklaşımın ana hatlarını çizdi, ancak kesin bir zaman çizelgesi yok.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir