Kararnameyle coğrafi bilgiler kayıt altına alınıyor

0

Kararnameyle Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ama henüz üretilmeyen coğrafî verilerin de üretilebilmesi hedefleniyor

Bu ay içinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Coğrafî Bilgi Sistemleri Kararnamesi ile coğrafî verilere erişim ve paylaşım tek bir noktadan sağlanacak ve  verilerin kayıt altına alınması sağlanacak.

Türkiye Coğrafî Bilgi Sistemi Kurulu hayata geçiyor

Kararname kapsamında Türkiye Coğrafî Bilgi Sistemi Kurulu da kuruluyor. Bu kurul ulusal hedefleri belirlemek ve ülke çapında uygulanmasını sağlamak, teklif edilen Ulusal Coğrafi Veri Sorumluluk Matrisi ve Ulusal Coğrafi Veri Paylaşım Matrisini onaylamak, sorumlu kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak,  kurul tarafından belirlenen hedeflerin ülke çapında uygulanmasını izlemek ve raporlamak gibi alanlarda görev yapacak.  Kurul tarafından onaylanacak  verilerin özel kurum, kuruluşlar ve üniversitelerle bedelsiz paylaşılacağını belirtelim.

Karar destek sistemi

Coğrafî bilgi sistemleri, yeryüzüne ait verileri belirli bir amaca yönelik olarak toplama, bilgisayar ortamında depolama, güncelleştirme, kontrol ve analiz etme, görüntüleme gibi işlemlere imkân veren bir karar destek sistemi olarak tanımlanıyor. 

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>