Karbon yakalama yarışması hakkında yeni bilgiler paylaşıldı

0

karbon yakalama yarışması

Elon Musk’ın ödüllü karbon yakalama yarışması hakkında yenil bilgiler ortaya çıktı. 100 milyon dolar ödüllü yarışma için şartlar detaylandırıldı.

Karbon yakalama yarışması için 100 milyon dolar ödül

Karbon emisyonlarını azaltmayı hedefleyen çalışmalara imza atan Elon Musk, bunun için yeni bir yarışmaya da imza atıyor. Musk, XPRIZE tarafından yürütülen yarışmaya büyük bir destek sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, karbon yakalama alanında geliştirilecek en iyi teknoloji için 100 milyon dolar ödül vereceğini duyurmuştu. Ancak Musk, bu yarışma ve ödüllendirmeyle alakalı pek bir bilgi vermemişti.

XPRIZE tarafından yapılan yeni açıklamada ise yarışmadaki değerlendirme süreciyle ilgili yeni detaylar paylaşıldı. XPRIZE yarışmada ödül alacak projenin günde 1 ton karbondioksiti atmosferden çıkarması gerektiğini belirti. Uzun vadede ise gigaton seviyede karbondioksiti çıkarmak için ölçeklendirme çalışmasının yapılması gerekliliğine vurgu yapıldı.

XPRIZE, ödüllendirmeyi ise kademeli olarak yaparak, projelerin sürdürülebilir olmasını hedefliyor. Bu kapsamda 22 Nisan 2021 tarihli yarışmada, 18 aylık süre sonrasında 15 takıma 1 milyon dolar ödül verilecek. 4 yıllık süre sonrasında ise birinciye 50, ikinciye 20, üçüncüye 10 milyon dolarlık ödül verilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>