Karbon yakalama zorunluluk haline gelebilir

0

Bilim insanları, iklim değişikliğini önlemek için atmosferde karbon yakalama teknolojilerine büyük ölçekte ihtiyaç duyacağımızı belirtti.

Karbon yakalama teknolojileri küresel ısınmayı 1.5 C seviyesinde tutmak, küçük ada ülkelerini artan deniz seviyesinden korumak, gıda üretimini artırmak ve şiddetli hava değişimlerini önlemek için kilit önem taşıyor.

Bilim ve politika enstitüsü Climate Analytics’ten Bill Hare yaptığı açıklamada “Eğer mercan resifleri, biyo çeşitlilik ve yoksul bölgelerdeki gıda üretimi hakkında gerçekten endişeleriniz varsa, büyük ölçekte karbon yakalama teknolojisi kurmak zorunda kalacağız” dedi.

Şu anda birçok ülke karbon yakalama makineleri üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Hatta İsviçre’de dev bir makine mevcut. Havadan doğrudan karbondioksiti yakalayan Climeworks AG tesisi, 200 araçtan çıkan emisyonlara eşdeğer olarak yılda yaklaşık 900 ton karbondioksiti yakalayabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>