Karbondioksiti azaltacak yeni yöntem geliştirildi

0

MIT araştırmacıları, karbondioksiti azaltacak yeni yöntem geliştirildi. Verdox isimli yöntemle, etrafa yayılan ısı ve harcanan enerji azaltıldı.

Verdox karbondioksiti azaltacak

Son yıllarda karbondioksit yakalama çalışmaları için birçok farklı yöntem geliştirildi. Ancak bu yöntemler henüz büyük ölçekte ve ticari anlamda kullanılamıyor.

MIT araştırmacıları, karbondioksit yakalama çalışmalarını bir adım öteye taşımak için Verdox isimli yeni bir sistem geliştirdi.

Elektrik yüklü bir karbon nanotüple çalışan Verdox, havadaki karbodioksiti çekebiliyor. Böylelikle havadaki karbondioksit seviyesi azalıyor. Araştırmacılar Verdox’un diğer sistemlere kıyasla çok daha az enerji harcadığını ve ısı açığa çıkarmadığını belirtiyor. Böylelikle havadaki karbondioksiti çekerken, çevreye de herhangi bir zarar verilmiyor.

Araştırmacılar, çok zaman gerektirmeden endüstriyel ölçekte ve ticari amaçlarla da kullanılabileceğini belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>