Karel, araçlar için geliştirdiği teknolojiyle ödüle layık görüldü

0

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği’nin (TESİD) 19’uncusunu gerçekleştirdiği Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri’nde Karel önemli bir başarı elde ederek “Ürün Geliştirme Süreci” ödülünü kazandı. Büyük firma dalında verilen ödüle Karel, Kara Taşıtları İçin Yeni Nesil Kamera Destekli Akıllı Yan Görüş Sistemi ile layık görüldü.

Akıllı Yan Görüş Sistemi daha güvenli, daha çevreci ve daha performanslı

Karel tarafından geliştirilen Akıllı Yan Görüş Sistemi araç sürücülerine büyük avantajlar sunuyor. İki adet yan kamera, İki adet ekran ve 1 adet merkezi işlemci biriminden oluşan sistem, geri dönüş fonksiyonu, şerit değiştirme asistanı, uzaklık asistanı, kör nokta asistanı, görüş açısı ayarlama, ışık ve kirlilik engelleme, online ve offline kalibrasyon özellikleriyle güvenli ve konforlu bir sürüş sağlıyor.

Akıllı yan görüş sistemi, araç yan dikiz aynalarının yerine kullanılacak kameralarla araç aerodinamiğini ve sürüş güvenliğini geleneksel ayna kullanımına göre arttırmayı amaçlıyor. Sürücüye yardımcı olacak ve yan aynaları dijitalleştirecek bu mimari, araç aerodinamiğini arttırmasının yanı sıra araçtaki ses miktarını da azaltarak konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşatırken yakıt/enerji tüketimini de düşürüyor.

Bu sistem ayrıca kamera görüntüsünü kullanarak sürücüye kör nokta uyarısı veriyor ve böylece özellikle yüksek tonajlı ticari araçlarda birçok kazanın önüne geçiyor. Görüntü işleme algoritmalarının araç üzerine eklenmesi ile Gelişmiş Sürücü Asistan Sistemi (ADAS) için temel teşkil edecek otomotiv standartlarına uygun mimari hayata geçmiş oluyor.

Üzerine farklı algoritmaların ve sensör gruplarının da adapte edilebileceği bu yapı aynı zamanda kendisinden farklı ürünler türetilerek otomotiv sanayi veya savunma sanayi kara araçlarında da kullanılabilecek niteliktedir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>