Kariyere değil, mutluluğa odaklanın

0

Kariyer günlerinde bir araya geldiğiniz insanlar genelde ne kadar çok çalıştıklarından, nasıl verimli bir ofis canavarı olduklarından bahseder. Biz de bunu kişisel doyumla eşleştirip, neticesini mutluluğa yorarız. Oysa araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. HBR yüzlerce mutluluk araştırmasının sonucunda mutlu çalışanların yüzde 31 oranında daha üretken olduğunu, yüzde 37 oranında daha fazla satış yaptığını ve üç kata kadar daha kreatif çalışabildiklerini söylüyor. Yani başarı mutluluğu değil; mutluluk başarıyı getiriyor.

The Book of Awesome (Muhteşemliğin Kitabı) ve The Happiness Equation (Mutluluk Denklemi) adlı bestseller kitapların yazarı, TED konuşmacısı Neil Pasricha da bu araştırmayı doğrular nitelikte tavsiyelerde bulunuyor. “Mutluluk uzmanı” olarak tanınan yazarın Fast Company’de yer alan derlemesine göre her gün 20 dakika ayırarak bu dört etkinliği alışkanlık haline getirmek, daha mutlu olmamıza ve kariyer başarısına zemin hazırlıyor:

Yürüyüşe Çıkın

“Tebrikler Einstein, şeytanın aklına gelmezdi!” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu öneriyi hemen kulak arkası etmeyin, zira bu sefer elimizde önemli araştırmalar var. Pensilvanya Devlet Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan araştırmaya göre, haftada üç defa 20 dakikalık yürüyüşlere çıkan insanlar, antidepresan kullanan ve hem yürüyen hem antidepresan kullanan bireylere göre mutluluk skalasında daha iyi puanlar aldı. Kendinizi iyi hissetmeniz için ağır egzersizlere gerek yok, haftanın üç günü yirmişer dakikalık yürüyüşler iyi bir başlangıç olacaktır.

yuruyus kariyer

Gününüzü gözden geçirin

Zorlu günlerden geçiyor olsak da, her gün mutlaka pozitif etki bırakacak bir deneyim yaşıyoruz. Pasricha bu olumlu deneyime odaklanmamızı öneriyor. Her günün bitiminde o gün yaşadığınız bir iyi deneyimini 20 dakika boyunca bir yere yazmanız, daha mutlu olmanızı sağlıyor. Yazara göre bu tecrübeyi sadece aklımızda tutmaz, kağıda dökersek, mutluluğa etkisi üç kat artıyor: Tecrübeyi yaşarken, yazarken ve daha sonra okurken kendimizi iyi hissediyoruz. Aynı çalışmayı haftalık bazda da yapmayı ihmal etmeyin.

Hayır ve hasenattan çekinmeyin

Bir hafta içinde rastgele yapacağınız beş iyilik, sizi egzersizden daha fazla mutlu edecektir. Birine kahve ısmarlayın, bir başkası için kapıyı tutun, yaşlı teyzelerin karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olun, hatta kendinizi gerçekten hayırsever hissetmek istiyorsanız mesai çıkış saatinde metrobüste bir başkasına yer verin!

Pasricha’ya göre hayır işlemenin mutluluğa katkısı, bu işlerin kendimiz hakkında iyi hissetmemizi sağlamasından kaynaklanıyor: “Biri için kapıyı tuttuğumda kendimi iyi hissederim, kendimle gurur duyarım ve bu beni mutlulukla doldurur.”

Meditasyon yapın

Filmlerde gördüğünüz o tuhaf sahneyi canlandırmanıza gerek yok. “Gözlerinizi kapatın ve sessizce oturun, derin nefes alıp verin. Bu sayede alın korteksinizdeki aktiviteyi artırırsınız. Bu bölge beyinde dikkat ve odaklanmadan sorumludur.”

Yazar sadece 20 dakika bu şekilde dinlenmenin dikkat dağınıklığının önüne geçtiğine ve böylelikle günün geri kalanında daha verimli çalışmanızı sağladığına dikkat çekiyor. Eğer bu şekilde dinlenmekte zorluk çekiyorsanız, meditasyon için Headspace gibi bir uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>