Karma gerçeklik kaskı sağlık kontrolü yapıyor

0

Karma gerçeklik kaskı

İtalya’da karma gerçeklik kaskı ile sağlık kontrolleri yapılmaya başlandı. Bu kask ile vatandaşların ateşi ölçülerek olağan dışı durumlar için önlem alınabiliyor.

Karma gerçeklik kaskı göreve başladı

Günümüzde koronavirüsle mücadele için yenilikçi teknolojilerle üretilen birçok ürün mevcut. Bunlardan biri de karmaşık gerçeklik teknolojisine sahip olan ve İtalya’da kullanılmaya başlanan kask oldu.

Roma Fiumicino Havalimanı’nda görevlilere verilen bu kask, karmaşık gerçeklik teknolojisi ile çalışıyor. Bunu takan havalimanı görevlilerinin bir gözüne gerçek görüntü, diğer gözüne ise termal kameradan gelen görüntü veriliyor.  Bu görüntüde vatandaşların ateşleri görülebiliyor. Böylelikle ilgili görevliler ateşi yüksek olan kişileri doğrudan tespit edebiliyor. Ateşi yüksek kişiler için sağlık taramalarının gerçekleştirilmesi sağlanarak koronavirüs salgını için önlem alınıyor.

6 Mayıs tarihi itibariyle kullanılmaya başlanan bu kask 7 metre çapında bir alan tarayabiliyor. Şimdilik sadece 3 adet kaskın kullanıldığı, toplamda ise 90 adet kameranın ilgili bölgede aktif olarak çalıştığı belirtiliyor. İkinci, hatta üçüncü dalga ihtimalinin olması nedeniyle bu kask ve benzeri teknolojilerin toplu alanlarda kullanımına artık alışmamız gerekiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>