Kartallar İran’a uçtu GSM faturaları patladı

0

Rus bilim insanlarının kartal sürülerini izlemek için oluşturduğu bilimsel proje, İran GSM şirketlerinin devasa faturasıyla riske girdi.

Kartalların üzerine takılan izleme cihazlarında yer alan ve Rus GSM şirketlerine ait SIM kartları düzgün şekilde veri göndermeye devam ederken beklenmedik bir şey oldu.

SIM kartlarına roaming ücreti

Kartal sürüsü İran’a göç etti. SIM kartları da İran GSM şirketlerinin ağı içinde roaming ücretiyle çalışmaya başladı. 

Kısa sürede binlerce dolarlık telefon faturalarıyla karşılaşan Rus bilim insanları şimdi projeyi devam ettirmek topluluk fonlaması kampanyası başlattılar.

Faturalar ödenemezse, hatlar kesileceği için kuşları takip etmek mümkün olmayacak. Diğer bir deyişle, eski çağlarda bilim yapmak teknik imkansızlıklar nedeniyle kolay değilken, dijital dünyada bilim yapmak da yüksek maliyetler nedeniyle çok kolay değil. 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>