Kaspersky antivirüs yazılımı ile NSA belgeleri çalındı

0

Rus hackerlar, birden fazla rapora göre Kaspersky Lab antivirüs yazılımı yardımıyla Ulusal Güvenlik Ajansı’ndan (NSA) gizli belgeleri çalmayı başardılar. 2015’te gerçekleştirilen ancak geçen yıl keşfedilen saldırı, uzmanlar tarafından “son yılların en önemli güvenlik ihlallerinden biri” olarak değerlendirildi.

Wall Street Journal gazetesinde, kimliği belirsiz kaynaklara göre, Rus hükümeti için çalışan hackerlar NSA’dan gizli belgeleri çalmayı başardılar. Belgelerin, ABD hükümetinin istihbarat elde etmek için yabancı bilgisayar ağlarına nasıl eriştiği ve siber saldırılara karşı nasıl savunma geliştirdiği üzerine detayları içerdiği belirtiliyor.

Kaspersky Lab’ın tartışma konusu olduğu bu siber saldırı sonrasında Rusya ve ABD hükümetleri arasında gerginlik yaşanıyor. Bu yılın başlarında Kaspersky Lab, Rusya hükümeti ile çalışmadığını kanıtlamak için kaynak kodunu paylaşmayı teklif etmişti. Ayrıca geçtiğimiz ay federal hükümet, yazılımın tüm devlet bilgisayarlarından kaldırılmasını emretmişti.

GÜNCELLEME! 

Konu ile alakalı Kaspersky cephesinden bir açıklama geldi!

Wall Street Journal tarafından 5 Ekim 2017 tarihinde yayımlanan habere ilişkin Kaspersky Lab açıklamasıdır:

Wall Street Journal tarafından 5 Ekim 2017 tarihinde yapılan bir haberde iddia edilen olayla ilgili, Kaspersky Lab’a bu olaya dâhil olduğuna yönelik doğrulayıcı nitelikte herhangi bir kanıt sunulmamıştır. Ve ne yazık ki haberdeki kanıtlanmamış iddialar, şirketi aralıksız bir şekilde karalamaya devam etmektedir.

Özel bir şirket olarak, Rus hükümeti de dâhil olmak üzere herhangi bir hükümetle yasal olmayan bir ilişkimiz bulunmamaktadır. Bu haberden çıkan tek sonuç, Kaspersky Lab’ın jeopolitik bir savaşın ortasında kaldığıdır.
Kötü amaçlı yazılımlara ve siber suçlulara karşı verdiğimiz savaştaki agresif tutumumuzdan dolayı özür dilemiyoruz. Şirket olarak, kaynağı ne olursa olsun 20 yıldır aktif bir şekilde kötü amaçlı yazılımları belirleyerek zararı en aza indiriyor;
böylece bağımsız kötü amaçlı yazılım saptama testlerinde sürekli en yüksek notları alıyoruz. Şunu da belirtmek isteriz ki, Kaspersky Lab ürünleri siber güvenlik sektörünün sıkı standartlarına uymakta ve Amerika’daki veya dünyanın herhangi
bir yerindeki popüler güvenlik sağlayıcısıyla korunan sistemlere aynı seviyede erişim ve ayrıcalık sağlamaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>